- Forum Dacia -

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Profil jucator ofensiv

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Vizitator

Vizitator
Salut,
Sper sa nu-mi fie luat in nume de rau, imi dau si eu cu parerea cum ar trebui sa fie profilul unui jucator ofensiv in finala mondiala de travian care va incepe curand...
Nu am mai scris de mult povesti si tutoriale de gen asadar va rog anticipat sa ma scuzati daca mai fac cate o greseala, sper totusi per ansamblu sa spun cateva lucruri utile care sa ajute lumea sa decida daca poate si daca merita sa joace ofensiv.

Cel mai important lucru pe care as vrea sa-l mentionez la un jucator ofensiv este activitatea. Este absolut necesar sa fiti super activi si sa acoperiti cat mai mult din cele 24 de ore dintr-o zi. Este indicat sa aveti minim un dual (coplayer) dar nici varianta cu 3 sau 4 jucatori pe-un cont nu este rea, mai ales daca va organizati bine si lucrati in ture. Deasemenea este bine sa aveti 1-2 siteri si totodata sa fiti siteri la 2 conturi defensive din zona/celula unde jucati (revin mai tarziu la acest aspect).

Foarte important pt un ofender este sa cunoasca bine jocul. Sa participe la atacurile aliantei, sa dea atacurile cerute de coordonatori si sa le dea intr-un mod profesionist. Asta inseamna 4 valuri/secunda si sa respecte cu precizie timpii de lansare si sosire atat pt atacul real cat si pentru fakes. Toate fake-urile cerute sunt obligatorii, asadar e bine sa va pregatiti din timp cu trupe de fake (clubs/phalanx/legionari sau eq legati) Cand aveti de dat fakes pe 5 tinte, cate 4 valuri pe fiecare, deja vorbim de 400 de trupe necesare doar pt fake si daca organizam actiuni ofensive de 2-3 ori pe saptamana, va trebuie pe saptamana cca 1000 trupe doar pt fakes. Tot la stiinta jocului intra si cunoasterea si folosirea cat mai eficienta a artefactelor. Mentionez aici ca artefactele apartin aliantei si nu contului pe care joci, indiferent ca l-ai luat de la natari sau de la inamic. Nu exista ferme personale sau artefacte personale, toate sunt bunuri comune Smile

Instruirea trupelor trebuie sa se faca non stop. Incepand din primele zile ale jocului, si pana in ultima zi de server, un ofender face trupe non stop, pe minim 2 sate, in baraca, in stables si in workshop. Deseori am vazut atacatori cu berbeci putini. va reamintesc ca este indicat sa aveti numarul de rams egal cu minim 10% din numarul trupelor de infanterie. Daca aveti 30k de maciucari va trebui minim 3k rams.

Cropul este mereu o problema pt atacatori, asadar e bine sa planificati mereu satele secundare si capitala sa produca cat mai mult crop ca sa puteti sustine cat mai multe trupe. Asta implica automat si mult gold pt instante si npc, sa va dau un exemplu, pe un server fara miza, eu bag intre 600 si 1600 gold pe luna, iar in finala probabil voi baga peste 3200 gold pe luna (100 euro/luna) doar ca sa pastrez ritmul cu concurenta din tabara adversa...

Un ofender nu trage la populatie. Un aparator mai mic la populatie decat tine va primi mereu bonus defensiv care poate depasi 100% deci nu ai nici un interes sa fii prea mare. Da, este bine sa faci sate cat mai multe, sa ai mereu resurse pt productia de trupe, dar in loc sa te gandesti cum sa faci satele cat mai grase, mai bine gandeste-te mereu sa maximizezi productia de crop.

Ai spatele acoperit ? Pregateste-te din timp sa receptionezi atacuri si gandeste-te ca ai nevoie de aparare sa-ti salvezi capitala si/sau extinsa.
In finala vrem ca pentru fiecare jucator ofensiv sa avem alocati 4-5 jucatori defensivi care sa joace in celula cu ofenderul lor. Asta inseamna sa fie pozitionati in aceiasi zona pe harta, sa isi faca satele unul langa altul si sa aiba misiune primordiala protejarea ofenderului. Asta mai inseamna colaborare, relatie de joc, incredere si ajutor reciproc. Vorbeste din timp cu alti jucatori si pregateste-ti celula defensiva. Stabiliti din timp sa fiti siteri unul la altul sa puteti acoperi cat mai multe ore di zi, dar si mai important sa aveti acces la cat mai mult defence, intr-un timp cat mai scurt.

Un ofender adevarat farmeaza la greu. Desi am vazut jucatori ofensivi cu armate mari care farmau putin sau deloc, niciodata nu veti avea suficiente resurse doar din productia cumulata a satelor. Pregatiti-va sa farmati intens cu liste de ferme si microfarm cu putine trupe trimise in atac cat mai des. Indiferent ca aveti o lista de ferme sau zece, este important sa trimiteti raidurile la un interval de 20-30 de minute si sa o tineti tot asa zi si noapte. In finala farmatul va fi crancen, dar este o sursa de venit extrem de buna si nu trebuie neglijata.
Deasemenea se pot farma si satele natarilor, dar aveti grija mereu sa le demolati zid/baraca/stables sa nu pierdeti trupe aiurea pe Natari.
Defenderii personali de care am vorbit, pot sa va ajute alocand un sat de-al lor special pt voi sa-l farmati non stop.
Iarasi este foarte bine sa aveti un sat cu capacitate mare de stocat resurse pe care sa-l dati la farmat unui coleg de aliata care are nevoie de resurse la un moment dat. La randul lui acel jucator iti va returna resursele cand vei avea tu nevoie si in felul asta se pot face niste transferuri mari de cateva milioane de resurse, fix cand aveti nevoie mai mare (de exemplu cand aveti pe cont un artefact cu efect de instruire rapida).

Un ofender isi curata zona de adversari. Nu este permis sa ramana in imediata apropiere vreun cont inamic intreg. Oricand va poate prinde armata de atac acasa neprotejata si va arde cand va este lumea mai draga. Analizati zona de pe harta in care va fixati obiectiv clar sa curatati toti inamicii din 21*21 cel putin. Chiar daca aveti pierderi mari, tot merita ! Dupa ce se curata inamicii din jur, abia atunci va puteti desfasura si va apucati de hammere sau alte bazaconii Smile

Daca imi mai amintesc ceva, revin cu detalii, dar pana una alta va doresc mult succes !
farao

Distribuie acest articol pe: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Niciun comentariu.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum