- Forum Dacia -

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Profil jucator defensiv

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Vizitator

Vizitator
Salut,

Revin cu profilul jucatorului defensiv pe care mi l-as dori si eu si probabil multi dintre ofensivii din Dacia.
Mentionez ca aici vorbim doar de finala de travian unde nivelul jocului este peste media cu care lumea este obisnuita.
Asta inseamna mai multi jucatori activi, mai multi inamici in jur, mai multi jefuitori care vor sa va fure resursele, etc.

Din capul locului, un jucator defensiv din celula mea trebuie sa fie foarte activ. Degeaba joci bine si ai multe trupe, daca nu esti prezent in joc sa le trimiti la fix, cand este mai mare nevoie. Trebuie sa discuti de la inceput cu vecinii / colegii de celula si sa ai 2 siteri pe cont, plus sa fii siter la alte 2 conturi.
Nu mergem pe ideea ca asta e contul meu si restul nu ma intereseaza. In finala vom juca in celule de 5-6-7 jucatori si daca un om din celula este atacat sau slab, cu totii suntem in pericol sa fim demolati si distrusi. De aceea e bine sa avem din start aceasta mentalitate ca de fapt nu joci pe contul x, ci joci in celula Y si lozinca de baza este: 'toti pentru unul si unul pentru toti'.

Satul 2 care foarte probabil va fi capitala ta, nu trebuie neaparat sa fie pe o locatie 15c. Ma intereseaza foarte mult sa fie cat mai aproape de capitala mea, undeva in 9*9, iar cel mai indicat este sa gasesti acolo un 9c, dar daca nu este, 7crop este perfect. O sa faci mai putine NPC  si o sa salvezi sute de gold pe durata finalei avand o capitala de-asta. Ma astept ca trupele instruite pe capitala sa moara de mai multe ori pe durata serverului, asadar cel mai important este sa ai infrastructura necesara sa refaci stocul de trupe cat mai rapid. O capitala de 7c sau 9c va fi perfecta pentru fabricat trupe defensive pe banda rulanta fara sa fie nevoie constant de NPC.

Trupele defensive pe care le instruiesti este obligatoriu sa aiba bonus defensiv de la smithy si de la erou. Imediat cum ai depasit 1000 de soldati incepi sa faci upgrade  la fierarie. Sa te uiti si pe licitatii sa iti cumperi items pt erou care dau bonus la infanteria pe care o produci. Deasemenea este indicat sa iti cumperi stindard si flamura pt erou, sa circule mai repede trupele intre sate sau intre membrii aliantei. Avand la dispozitie cateva items pt erou care schimba viteza trupelor, creste sansa (adica poti incerca de mai multe ori pana nimeresti secunda) sa prinzi un insert (intercalare) care poate fi crucial pt a salva un sat (capitala, extinsa) de la stergere/cucerire...

Daca esti cu trupele la limita cropului e timpul sa iti faci repede inca un sat. Daca nu esti cu trupele la limita cropului este timpul sa faci trupe pana ajungi la limita cropului si nu le mai poti tine...

Este indicat sa iti cunosti cat mai bine ofenderul cu care faci echipa. Vorbiti pe skype / mess cat mai des, faceti planurile impreuna, si lasati la o parte orgoliile. Unul fara altul nu se poate sa castigam lupta, trebuie sa cooperam si sa ne ajutam, la maxim.

Daca mai este ceva ce am omis, veniti si voi cu completari Smile

Distribuie acest articol pe: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Niciun comentariu.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum