- Forum Dacia -

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Interviu Balki

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

29092013

Interviu Balki

Vizitator

Vizitator
Salut,
1. Hai sa ne cunoastem mai bine, te rog sa ne spui cateva cuvinte despre tine (M/F ? Cati ani ai ? De unde esti si unde locuiesti acum ? Cu ce te ocupi ? De cat timp joci travian ? Ce faci , cand nu joci travian ?)

Pai sa incepem ca la scoala Smile ma numesc Mihai Gabriel am 44 ani, casatorit, mandru tata de baiat proaspat student. Actualmente cu domiciliul in Bacau, dupa ce 36 ani am fost “capitalist”. Cu jobul am rezolvat mai demult…lucreaza altii pentru mine asa ca stau bine la capitolul timp.  Am descoperit Travianul in 2006, l-am perceput initial ca un mod de relaxare dar incet incet a deveni pasiune care imi consuma cateva ore bune pe zi.  Nu prea exista timpi morti fara travian, dar reusesc sa-mi impart orele de calculator intre jocul de Bridge si Travian, iar  energia mi-o consum la o partida de tennis/ping-pong  combinat in weekend in functie de anotimp cu o escalada sau un schi.  

2. Sunt multi jucatori care vor intra in finala de travian 2013 fara experienta finale trecute, te rog sa ne spui in mare cum au stat lucrurile pe acel server.
Cred ca am rezumat cam totul in mesajul care l-am dat cand am invitat jucatorii romani sa ia startul in calificarile Turneului Travian 2013 :
>>>>>Despre istoricul finalei ce sa spun, zici ca Eminescu a scris despre asta...
Toată floarea cea vestită a întregului Apus,
Tot ce stă în umbra crucii, împărați si regi s-adună
Să dea piept cu uraganul ridicat de...secera si ciocanu

A fost o singura disputa Rusia vs the WORLD. Au intrat greii travianului cu mii de conturi, cei care au fost alesi sa aiba servere nationale de calificare datorita numarului mare de jucatori de pe propriile domenii: Germania, Franta, Italia, Spania, Portugalia, Turcia, Ungaria, Cehia, Brazilia, Chile, Iran, Arabia Saudita, E.A.U. La acestia ne-am adaugat si noi cu micul nostru grup. Rezultatul final, rusii au calcat totul in picioare, dar... daca ei au avut 12 ww-uri hop si Romania cu cel de-al 13-lea, au luat ei 8 medalii in clasamentele individuale a 9-a a fost luata de un Roman (Kiluminatii), in top 10 aliante 2 aliante au fost Romanesti. Pentru toti cei care am jucat in finala aceste rezultate ne fac sa fim mandri, dar in acelas timp sa avem si o umbra de regret. Oare ce puteam face daca eram mai multi, daca am fi avut si noi un server national de calificare sa intram in finala cu 1500-2000 conturi?<<<<<<<<

Anul acesta nu avem atatea conturi calificate cate am sperat, dar tot cred ca reusim sa aliniem la start 400. Suntem mai multi, suntem mai bine pregatiti, avem chiar si o diplomatie internationala inainte de startul finalei, avem o impartire mult mai echilibrata a natiunilor pe cadrane, avem o dorinta de victorie imensa, avem un forum http://dacia.wikiforum.ro/… AVEM TOT CE NE TREBUIE, aproape tot… inca cativa jucatori inimosi si lideri implicati nu strica niciodata. Va asteptam alaturi de noi.

3. Ce consideri ca ai facut gresit sau puteai face mai bine ?
Eu fac numai lucruri bune, nu gresesc niciodata Smile) Lasand gluma la o parte multe s-ar fi putut face altfel, serverul final este atipic fata de un server obisnuit, aici trebuie lucrat la mentalitatea colectiva si implementat la nivel de confederatie o strategie comuna tuturor jucatorilor. Nu mai trebuiesc lasati sa faca fiecare ce stie mai bine, ca binele individual nu intotdeauna este si binele colectiv, iar jocul aliantelor romanesti depinde in mare masura si de celelalte aliante nationale cu care vom colabora.

4. Ce lectie crezi ca putem invata din jocul rusilor ?
DISCIPLINA, asta e cuvantul care ii caracterizeaza. Poate sunt “sechelele” doctrinei comuniste in care au fost crescuti, poate e o trasatura nationala, poate sunt urmarile expansionismului rusesc care a facut ca o multime de natiuni sa aibe o a doua limba nationala - rusa. Cert e ca au avut ajutoare serioase, nu putem zice ca s-a jucat Rusia vs Word atata timp cat multi jucatori buni din Moldova, Georgia, Ucraina, Bielorusia, Tarile Baltice au ales sa joace de parte lor, bariera lingvistica fiind eliminata.

5. Poti sa dai cateva exemple de strategie avansata pe care rusii au aplicat-o finala trecuta ?
Desi cu destula experienta in spate, am remarcat cateva aspecte la care Rusii au excelat:
- o asezare zonala pe aliante foarte bine delimitata chiar daca asta a insemnat ca mai mult de jumatate din conturile acele aliante sa joace cu capitala pe un sat normal;
- o “specializare” a unor aliante in conturi de deff (au avut alianta speciala pentru apararea artefactului 5x) sau conturi de farmat;
- spionajul exesiv al conturilor noastre off care erau angrenate intr-o misiune de atac (care coroborat cu delasarea sau nestiinta jocului propriilor nostrii jucatori, pot face diferenta dintre o actiune de atac reusita sau un esec rasunator);
- ascunsul conturilor si chiar a unor aliante, care au stat la cutie cum se zice pana aproape de aparitia artefactelor, cu descrieri occidentale, cu denumiri care de mai care spaniole, nemtesti, franceze ca sa deruteze eventuali adversari.

6. Ce crezi ca ar trebui sa faca echipa Romaniei in finala care urmeaza pentru a putea invinge o alianta ruseasca care se pare ca nu a mai fost invina pana acum?
Cum spuneam si mai devreme, confederatia Dacia nu este decat o mica piesa in angrenajul unei masinarii alcatuite din multe natiuni care trebuie sa faca fata “tancului” rusesc care calca totul sub senile. De noi depinde daca suntem o mica rotita  sau incercam sa ne ridicam la rang de “ax central”  care sa imprime jocului o anumita viteza si forta.

7. Ce ti-ai propuis sa faci tu in finala 2013/2014 ?
Ca la orice start de joc sau competitie, intotdeauna imi doresc sa castig, indiferent  de adversari. Ca uneori de la dorinta pana la putinta e un pas mareeee, ca poate fi socotita o utopie, asta nu ma impiedica sa vreau si sa fac tot posibilul pentru a si reusi. A intra blazat de la inceput de numele si palmaresul rusilor nu e ok. Ca un exemplu ar trebui ca nici o jucator de tenis sa nu mai inceapa nici o partida daca a picat cu Federer  sau la fotbal daca ai nesansa sa iti pice Barcelona la o tragere la sorti mai bine nu te prezinti.
Iti multumesc si iti urez de pe acum mult success !

Distribuie acest articol pe: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Mesaj la data de 2/10/2013, 15:45 Scris de John Locke

interesant ca iti place tenisul.Sezonul e pe terminate, dar poate o sa facem un tenis la vara.

Mesaj la data de 11/10/2013, 22:12 Scris de usturoi

io as face un Bridge Smile

Mesaj la data de 12/10/2013, 02:06 Scris de Balki

John Locke a scris:interesant ca iti place tenisul.Sezonul e pe terminate, dar poate o sa facem un tenis la vara.
he, he, ruginim pana la vara, avem clopote destule pe aici si jucam tot anul

usturoi a scris:io as face un Bridge Smile
te astept in WK la Onesti, e un concurs mare sau in fiecare seara pe http://www.bridgebaseonline.com/ de la ora 21 cand este organizat turneul Romanesc

Mesaj  Scris de Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum