- Forum Dacia -

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

strategii inceput

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

avc

Membru Dacia
Membru Dacia
Avand in vedere experienta de la turneul trecut, cand romanii au avut un start mai slab, cred ca ar fi bine sa discutam putin despre strategii pentru a fonda cat mai repede satul 2. Mai ales datorita faptului ca stam la bataie, ar fi bine sa ocupam din start croppere cat mai bune. O sa scriu si eu ceva mai incolo niste sfaturi, dar poate vor sa scrie cei cu mai multa experienta. Deocamdata doar deschid acest subiect sa vad cat interes exista.

Vezi profilul utilizatorului
Distribuie acest articol pe: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

Mesaj la data de 24/10/2013, 20:10 Scris de avc

Cum nu se inghesuie nimeni, mai scriu eu cateva randuri. Pentru marea majoritate a celor inscrisi sim city e cea mai rapida cale pentru satul 2. Daca te bazezi pe farm, trebuie neaparat sa fii ajutat de mai multe conturi, care sa goleasca oazele. In plus, sunt sanse mari sa nu furi resurse de la vecini. Finala trecuta, noi am furat 0 resurse la iesirea din protectie si farmingul mergea execrabil (cate 1,2 resurse furate de pe ferme). Daca adaugam si schimbarile din 4.2 referitor la regenerarea animalelor pe oaze ne putem face o idee de cat de greu va merge farmingul. Deci, pasii ar fi cam urmatorii (daca joci singur):
- faci toate taskurile posibile
- ridici resurse si alte cladiri care dau multe puncte de cultura
- eroul ii dai puncte de forta cat sa supravietuiasca in rest pe resurse
- cand ajungi resurse level 6 (productie totala cam de 2000) esti gata sa te pregatesti de fondat - resedinta si colonisti
- activitate maxima si bonusul de resurse neaparat activat
- ideal ar fi sa nu antrenezi nici o trupa si sa te aperi cu animale; spioni sa iei imprumut de la un barbar

Am scris asa in graba cateva chestii, poate mai adauga si altii.

Mesaj la data de 4/11/2013, 13:12 Scris de fanezu

Voi incerca sa va prezint mai jos cateva sfaturi legate de fondarea satului 2. Pot aparea evenimente neprevazute (puteti fi atacati, deci va trebui sa consumati resursele, etc), insa in general urmand pasii de mai jos se poate fonda in 5-6 zile (fara ajutor - pushing), sau mai repede (in caz ca sunteti ajutati cu pushing). Ghidul se doreste a fi util in special pentru cei care vor juca defensiv.
Ordinea de constructie (pe zile) nu trebuie respectata chiar intocmai, ci in functie de resursele disponibile, prioritar ar trebui sa fie campurile de resurse. Am tinut cont de ordinea misiunilor.

Ziua 1-2:
Campuri resurse lvl 5
hambar 3
adunare
granar 3
targ
moara

Ziua 2-3:
primarie lvl 3
ambasada
primarie lvl 5
vila
hambar 7
granar 5
Campuri resurse lvl 6

Ziua 3-4
beci
cazarma 3
zid
academie
fierarie
granar 7
vila 10

Ziua 4-5
Campuri resurse lvl 7

Ziua 5-6
Colonistii

Nu aveti nevoie de alte cladiri in sat. Nu aveti nevoie de petrecere, veti strange cele 800 puncte de cultura necesare dupa ziua 5.
Puteti beneficia de niste resurse suplimentare, farmand o oaza din vecinatate, cu ajutorul custilor primite intr-una din primele 10 aventuri.
Din ziua 4-5 puteti incepe antrenarea trupelor (defensive) pe satul initial.

Succes!

Mesaj  Scris de Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum